Olej konopny – jak działa i jakie ma właściwości

Coraz częściej na liście składników kosmetyków do ciała, twarzy czy nawet włosów możemy znaleźć olej konopny. Jakie ma właściwości i dlaczego warto go stosować?

Otóż właściwości oleju konopnego znane są już od tysięcy lat. Olej wykorzystywano do produkcji papieru, żagli czy nawet obrządków religijnych. W medycynie stosowano go do leczenia zmian skórnych. Niestety z powodu narkotycznych właściwości konopi indyjskiej, olej konopny  został zapomniany. Zmieniło się to dopiero niedawno, a olej z konopi coraz częściej wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym.

Olej konopny – działanie oraz właściwości

Olej z konopi, jak sama nazwa wskazuje, pozyskiwany jest z rośliny, jaką są konopie. Jednak te rośliny uprawiane są w celach komercyjnych i nie mają nic wspólnego z konopiami indyjskimi, haszyszem i marihuaną, a zawartość THC jest prawnie określona i nie może przekraczać 0,3%.

Trzeba zaznaczyć, że olej z konopi tłoczony na zimno ma kolor zielony oraz gorzki smak. Jest on bardzo wrażliwy na działanie światła, pod jego wpływem traci nie tylko swój kolor, ale również właściwości, dlatego powinien być przechowywany w ciemnych butelkach.

Olej z konopi posiada mnóstwo cennych właściwości. Poza tym pozytywnie wpływa na wygląd skóry oraz cały organizm. W składzie można znaleźć wiele dobroczynnych składników takich jak:

• Nasycone kwasy tłuszczowe;
• Witaminy A, D, E, K oraz z grupy B;
• Wysoką zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych;
• Przeciwutleniacze;
• Fitosterole;
• Chlorofil;
• Fosfolipidy,
• Minerały.

Spożywanie oleju z konopi poprawia krążenie, wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia odporność, wspomaga florę bakteryjną jelit, do tego pozwala zmniejszyć ilość cholesterolu i lipidów. Dzięki przeciwutleniaczom niweluje wolne rodniki, tym samym hamuje proces niszczenia zdrowych komórek, co zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory.

 

 

Popularne tagi: ekstrakt konopny ,  ekstrakt z konopi , soplówka , Lion’s Mane , chaga ekstrakt , reishi ekstrakt , olej z konopi , shitake ekstrakt , maść konopna , maść z konopi , mazidło konopne , grzyby medyczne