Walka z łysieniem domowymi sposobami – czy to dobry pomysł?

Chcąc wzmocnić swoje włosy i zatrzymać proces ich wypadania, często sięgamy po odżywki wzmacniające, uzupełniamy dietę suplementami i aplikujemy na głowę samodzielnie przygotowane maseczki. Czy tego typu metody faktycznie mogą powstrzymać proces wypadania włosów? Sprawdź!

 

Wcierki i płukanki? Niekoniecznie

 

Faktem jest, że odpowiednio wzmacniane, nawilżone włosy są powodem do dumy. Kiedy należycie odżywiamy pukle i skórę głowy, fryzura lepiej się układa, włosy są mocne i lśniące. Warto mieć jednak świadomość, że łysienie często jest bardziej złożonym problemem, którego nie sposób skutecznie rozwiązać domowymi sposobami.

 

Przede wszystkim badania

 

Jeśli zauważysz, że na Twojej poduszce czy szczotce z dnia na dzień zostaje coraz więcej pasemek, powinieneś skierować swoje kroki do specjalisty – dermatologa lub trychologa. Łysienie może być symptomem wielu chorób i zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, dlatego wdrożenie skutecznego „programu naprawczego” dla włosów wymaga postawienia wnikliwej diagnozy specjalisty. Najlepiej w tym celu udać się do dermatologa lub sprawdzonego trychologa.

 

Metody leczenia

 

To, jaka kuracja mająca na celu przywrócenie włosom objętości i zdrowego wyglądu okaże się w danym przypadku najlepsza, zależy przede wszystkim od przyczyn łysienia. Nierzadko zdarza się, że za powstawanie nieestetycznych prześwitów odpowiedzialne są hormony. W tym przypadku ustabilizowanie gospodarki hormonalnej wystarczy, aby pozbyć się spędzającego sen z powiek kłopotu.

Niestety, określenie przyczyny zaburzeń nie zawsze jest tak proste. W niektórych przypadkach kuracja często opiera się na miejscowym pobudzaniu krążenia preparatami na bazie minoxidilu oraz przyjmowaniu glikokortykosteroidów lub erytromycyny. Część pacjentów decyduje się na radykalny krok w postaci przeszczepu. Z pomocą osobom cierpiącym na łysienie przychodzi również medycyna estetyczna, a dokładniej – zabieg mezoterapii igłowej. Szansą na powrót do normalnego funkcjonowania i pięknej czupryny są też innowacyjne systemy włosów (określane niechirurgicznym przeszczepem), peruki oraz zabiegi zagęszczania włosów.